Categories: Društvo

Od jula u celoj Srbiji e-recept

Papirni obrasci za izdavanje terapije na leto definitivno odlaze u prošlost. Od prošle subote funkcioniše u celoj Vojvodini

ELEKTRONSKI recepti zameniće papirni do 30. juna u celoj Srbiji, saznaju “Novosti” u Ministarstvu zdravlja, a do kraja godine iz opticaja će potpuno biti izbačeni štampani obrasci za terapiju.

Od subote, 31. marta, e-recept je uveden na teritoriji čitave Vojvodine. Sad se terapija tako podiže u ukupno 2.789 apoteka. U Beogradu se terapija na e-recept propisuje u domovima zdravlja u 16 od ukupno 17 opština, Gerontološkom zavodu i Studentskoj poliklinici, a u Srbiji zasad u ukupno 42 ustanove, ne računajući Vojvodinu.

– Na elektronske rtecepte, od 30. oktobra kada su uvedeni u prvih 10 opština u Beogradu, dosad je izdato 14.859.360 terapija – otkrivaju u Ministarstvu zdravlja. – Od tog broja, oko milion terapija izdato je za hronične bolesti.

Elektronski recept ima isti rok važenja kao i papirni – sedam dana, a izuzetak su jedino antibiotici, za koje recept važi tri dana, i lekovi sa D liste koje pacijent može da podigne u roku od 30 dana.

Terapija za hronične bolesti propisuje se za šest meseci, što je jedna od velikih prednosti novog načina propisivanja i izdavanja lekova, jer hronično oboleli više ne moraju svakog meseca kod izabranog lekara po recepte. Recepti se automatski izdaju za šest meseci, a na realizaciju pristižu sukcesivno na 30 dana. E-recept u apoteci može da se realizuje sedam dana pre i sedam dana posle tog roka. Iako je procedura krajnje jednostavna, u apotekama kažu da ima pacijenata koji zaborave datum izdavanja, zakasne da podignu lek, a to znači da vanredno moraju kod izabranog lekara.

– Izabrani lekar sad kroz sistem ima povratnu informaciju o realizaciji recepta, i tako može da vidi i da li se pacijent pridržava propisane terapije, odnosno da li je podiže – kažu u Ministarstvu zdravlja.

Uz preskakanje nepotrebnog administriranja i olakšavanje snabdevanja terapijom za hronične bolesti, jedan od ciljeva uvođenja e-recepta bio je da se smanje posete lekarima motivisane samo formalnim podizanjem recepata.

– Već smo izuzetno zadovoljni i početnim rezultatom koji je postignut tamo gde je zaživeo elektronski recept – navode u Ministarstvu zdravlja. – Posete izabranom lekaru isključivo zbog propisivanja terapije smanjene su od 15 do čak 40 odsto. Tako sad izabrani lekari imaju mnogo više vremena da se posvete pacijentu i preventivi nego ranije, što nam je i bio cilj.

UŠTEDA DVA MILIONA EVRA

U SRBIJI se godišnje izda oko 60 miliona recepata, što je dosad zahtevalo i troškove za štampane obrasce. Projekcija je da će se ukidanjem papirnog recepta na godišnjem nivou uštedeti oko dva miliona evra.

Novosti

Podeli

Sajma Drazanin

Recent Posts

Atletičari Novog Pazara nižu uspehe, pravi izazovi tek predstoje

Sezona u dvorani donela je mladim Pazarcima brojne rekorde i medalje sa domaćih i balkanskih…

11 hours ago

U nedelju, 19. maja preventivni pregledi: Merenje krvnog pritiska, EKG, krvna slika i ultrazvuk abdomena

U nedelju, 19. maja u Opštoj bolnici i Domu zdravlja Novi Pazar u periodu od…

13 hours ago

Ugostiteljsko-turistička škola najbolja na konkursu ‘’Evropa i ja’’

Učenici novopazarske Ugostiteljsko-turističke škole osvojili su prvo mesto i novčanu nagradu od 600 evra za…

13 hours ago

Nejla Avdović druga na Državnom prvenstvu iz zdravstvene nege

Učenica srednje Medicinske škole "Dva heroja" Nejla Avdović  osvojila je drugo mesto na nedavnom državnom…

15 hours ago

Dom zdravlja: Povećan broj pacijenata

Promena vremena doprinela je da se poveća broj pacijenata, sa virusnim infekcijama, posebno onih sa…

16 hours ago

Redovno pranje zuba uslov za celokupno zdravlje

Povodom Nedelje zdravlja usta i zuba, koja se organizuje treće nedelje maja poslednjih 20 godina,…

16 hours ago